ریزش قیمت بیتکوین از کانال 10هزار به 8 هزار

اين روزها كه بيت كوين از كانال ١٠هزاردلار به كانال ٨هزاردلار ريزش كرده، برخي از اساتيد قلم زدند كه رمزارز ها آينده اي ندارند و چرا اساتيد كريپتو ساكتند.
ذكر چند موضوع جهت روشن شدن اذهان لازم است:

1⃣ تمام بازارهای مالی صعود و نزول دارند. طلا هر روز بالا و بعد پايين ميرود. در بورس هميشه يك سهم بالا ميرود يك سهم پايين ميايد. مگر قرار است همه سهم ها و همه بازارها و فقط و فقط بالا بروند. اگر اينگونه بود امروز قيمت هر انس طلا يك ميليون دلار بود . قيمت هر سهم سايپا يك ميليارد تومان بود.
پس صعود داريم و ريزش . اما هر وقت ديديد فردي از ريزش ها خوشحال شد بدانيد زماني در صعودها افسوس زيادي خورده افرادي كه امروز صحبت از يك سقوط و شكست ميكنند، همان هايي هستند كه وقتي بيتكوين در كمتر از چند ماه از ٤هزار دلار به ١٣هزاردلار رسيد، شوك شده بودند و پشيمان از اينكه اي كاش خريده بوديم .
لذا امروز با ريزش قيمت خوشحالند. اما در نقد خود صحبتي از اين نميكنندكه سال قبل ٤هزاردلار بود ، امروز ٨هزاردلار.

2⃣بلاكچين، يك تكنولوژي است. درست مثل اينترنت. رمزارز فقط يكي از دستاوردهاي بلاك چين است. همانطور كه زندگي اجتماعي ما امروز بدون اينترنت ممكن نيست، در آينده بلاك چين هم همه ابعاد زندگي بشر را در بر خواهد گرفت. از گواهينامه تا دفتر ازدواج و امتحانات و راي گيري و … .  پس بخش مهمي از سيستم مالي جهان قطعا رمزارز خواهد بود.

3⃣هيچ كس به قطع نگفته رمز ارز تماما جاي ارز فيات را خواهد گرفت. بلكه ابزاريست براي رفع مشكلات مالي بخش زيادي از مردم جهان. اگر فردی غیر کارشناسانه بیان کند که صد درصد از تراکنش های مالی جهان در آینده بیتکوین خواهد بود نباید از جمله اساتید بازار رمزارزها به شمار آید.

4⃣نقطه قوت رمزارز، نقطه ضعف آن نيز هست. رمزارز ها توسط هيچ نهادي قابل كنترل نيستند. اين يعني نقطه قوت. چرا که دیگر کسی قادر نخواهد بود پل شما را بلوکه کند. یا نمیتواند به شما اجازه مبادله با جهان را ندهد. شما به استقلال مالی می رسید و کسی قارد به کنترل دارایی های شما نخواهد بود . اما همین موضوع که کسی قادر به کنترل شما نخواهد بود نقطه ضعف کریپتو نیز هست.  اين كه هیچ نهادی نمیتواند افزایش و ریزش قیمت ها را در حد  منطقی کنترل نماید. نميتواند از جامپ و دامپ قيمت نيز جلوگيري كند. نمیتواند امنیت سرمایه شما را تضمین کند. (برخلاف بورس).
پس وقتي يك شبه صدها دلار سود ميكنيد يك شبه صدها دلار هم ممكن است ريزش داشته باشيد

5⃣هميشه گفتيم اين بازار پر ريسك است و نبايد كل سرمايه خود را در اين بازار قرار دهيد. به قدري ورود كنيد كه از سود آن لذت ببريد اما ريزش آن هم شما را نابود نكند.

6⃣نكته نهايي و جالب:
هنوز هم در بين تمام حوزه هاي سرمايه گذاري ، رمزارزها با اختلاف بيشترين سود را در يك سال قبل دادند. بعد از آن بورس درمقام دوم است.

در كل بيش از ٩٠درصد از كارشناسان مالي جهان معتقدند بيتكوين در ٢٠٢٠ و بعد از هالوينگ، رشد زيادي خواهد داشت.

در بازارهای نوظهور و مبتنی بر تکنولوژی همیشه با احتیاط و مبالغ منطقی ورود کنید .