حلال مشکلات پول است یا هوش؟

این فکر که پول حل کننده همه مشکلات است کاملا اشتباه بوده و آن چیزی که حلال مشکلات است پرورش ذهن پول ساز است نه خود پول . این هوش است که مشکلات را حل و پول را تولید می‌کند.

بسیاری از افرادی در قمار از فقر به میلیون‌ها دلار رسیدند و تنها کمتر از چند ماه دوباره همان فقیر سابق شدند چون هوش مالی نداشتند، آموزش مالی ندیده بودند و بلد نبودند از آن پول چگونه استفاده کنند، آنها آموزش این را ندیده بودند که قمار در نهایت برآیند منفی دارد.
هیچ وقت نمی‌شود که یک قمار باز بتواند در نهایت یک شخص بی نیاز از پول شود.

پولی که بدون آگاهی و هوش مالی بدست آید به باد خواهد رفت، در ثروتمند شدن افراد این هوش مالی است که ارزش دارد نه آن پولی که به دست آورده‌اند.

برای ثروتمند شدن باید آموزشهای مالی با پایه محکم صورت بگیرد وگرنه هیچ کس یک شبه پولدار نشده‌است.، باید این آموزشها را از دوران کودکی به فرزندانمان بدهیم، پدران ما اینکار را برای ما نکردند حداقل ما برای فرزندان خود این کار را انجام دهیم.

باید تفاوت دارایی و بدهی را دانست، تفاوتی که در ظاهر ساده و در عمل بسیار پیچیده است، تمام مشکلات و بدهیهای مردم در ندانستن این مسئله است، اگر تفاوت اینها را بدانید با جمع آوری دارایی که کاری بسیار ساده است ثروتمند خواهید شد.

افراد به دلیل سواد مالی پایین و عدم درک مفاهیم حتی موضوعات صورتحساب های خود را هم متوجه نمی‌شوند.
به طور ساده دارایی چیزی است که پول را برای شما می‌آورد و بدهی پول را از شما می‌گیرد؛ باید تمام عمرتان را صرف خرید دارایی کنید.

آنچه باید یاد بگیرید، ابتدا نحوه هزینه کردن است، یعنی شیوه رفتار با پول و نگهداری از آن.
برای مثال با خرید مبل، یخچال، پرده، ماشین جدید، لباسهای گران قیمت، تلفن همراه گران قیمت و… بدهی زیادی به بار می‌آوریم و سپس مجبوریم برای پرداخت این بدهیها وام دریافت کنیم!

علت اصلی مشکلات نحوه پول خرج کردن است، بسیاری از مشکلات مالی بخاطر تبعیت غیر منطقی از تفکر عوام است، اگر همراه عموم باشید مانند آنها دچار مشکلات مالی خواهید شد.

گاهی اوقات خرید خانه یا زمین در نقطه‌ای خاص با توجه به نرخ بازگشت سرمایه آن نه تنها دارایی محسوب نمی‌شود بلکه به خاطر استهلاک و پولی که برای آن هزینه کرده‌ایم بدهی محسوب می‌شود.
برای مثال زمانی که شما ۱۰۰ میلیون پول برای خرید خانه پرداخت می‌کنید و بعد از گذشت یک سال قیمت خانه شما می شود ۱۱۰ میلیون در حالی که دوست شما با سرمایه‌گذاری همان پول در راه‌اندازی یک کارگاه یا بورس پول خود را ۲۰۰ میلیون می‌کند، یعنی شما دارایی نداشتید و فقط برای خود بدهی به بار آورده‌اید.
سرمایه‌گذاری در بورس یک ریسک نیست، این عدم آگاهی های مالی است که باعث به وجود آمدن ریسک می‌شود.

سخت کارکردن برای حقوق پایین باعث افزایش هزینه‌های شما مثل افزایش هزینه های درمان به خاطر از کار افتادگی، از بین رفتن روحیه در محیط کار و … می‌شود.
شما باید یاد بگیرید که دانش مالی خود را بالا ببرید تا با استفاده از پولی که با سخت کار کردن به دست آورده‌اید برای خود سرمایه گذاری کنید تا ازین به بعد پولتان برای شما کار کند.

ثروتمندان دارایی می‌خرند و فقرا فقط هزینه می‌کنند.
طبقه متوسط بدهیهایی می‌خرند که فکر می‌کنند دارایی است.
جریان دارایی هر روز ما را ثروتمند تر می‌کند و جریان بدهی هر روز فقیرتر.